Baba Hakları Bildirgesi

PAYLAŞ
YORUM YAZ
Kitap Akrabalıkları

Babaların da anneler gibi kusursuz olmama, çocukları altını ıslattığında gece yarısı yataklarından kalkma, babalık iznine çıkma, atletik ya da kaslı olmama, tamir işlerinden anlamama, hayatlarının gidişatını değiştirme ve hayatı diledikleri gibi yaşama hakkı vardır.

Uluslararası Af Örgütü, kabul görmüş basmakalıp fikirleri yıkıp geçen bu “bildirge”yi destekliyor. Şiddetin temelini oluşturan basmakalıp fikirler ve ayrımcılıkla küçük yaşlardan itibaren mücadele edilmesi gerektiğini mizahi bir dille anlatan bu kitap, kız erkek ayırmaksızın herkes arasında eşitliğe saygının önemini hatırlatıyor.

Élisabeth Brami’den, çocuk, genç, yetişkin her bireyi düşündürecek, eğlendirecek ve gülümsetecek bir kitap daha!

MADDE 1
Kusursuz olmama, her sorunun cevabını bilmeme, matematik sorularında bile yanılma ve küçükken pek de parlak  bir öğrenci olmama hakkı vardır.

MADDE 2
Annelerin yaptığı her şeyi (karınlarında bir bebek taşıyıp onu doğurup emziremeseler de) yapma hakkı vardır: Çocukları altını ıslattığında veya kâbus gördüğünde gece yarısı yataklarından kalkabilir, bebeklerinin altını değiştirip onları pışpışlayabilir, tatil günlerinde çocuklarıyla oyunlar oynayabilirler...

MADDE 3
Huysuz olma, söylenme, sert olma hakkı vardır ama haksızlık etmeden: Sinirlenebilir ve bağırabilirler ama korkutmadan ve el kaldırmadan.

* E-posta adresiniz hiç kimseyle paylaşılmayacaktır.